Çanakkale Psikoloji EMDR
Uzman Klinik Psikolog İpek Örgüt Kimdir?
2 Haziran 2017
Depresyon ile Tanışın
Depresyon ile Tanışın
13 Haziran 2017

Çocuğunuzla Oyun Oynamak

Çocuğunuzla Oyun Oynamak

Oyun oynamak, çocuk gelişiminde oldukça önemli yere sahiptir çünkü fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan olumlu katkılara sahiptir. Buna karşın günümüzde çocukların hem kendi hem ebeveynleri ile birlikte oyuna ayırdıkları zaman oldukça azalmaktadır. Bunun temel sebepleri olarak hızlı ve aceleci yaşam şeklini, aile yapılarındaki değişiklikleri,  akademik başarıya verilen önemin artışını gösterebiliriz.

Oyun çocukların yaratıcılığını, hayal gücünü, duygusal ve fiziksel dayanıklılığını arttırmaktadır. Ayrıca sağlıklı beyin gelişimindeki önemi uzmanlar tarafından her fırsatta vurgulanmaktadır. Peki ebeveynlerin çocukları ile oyun oynamaları neden önemlidir ve çocuklarla ne şekilde oynamaları yarar sağlar?

Öncelikle birlikte oyun oynamak ebeveynlerin çocukları ile bağ kurabilmeleri için bulunmaz bir fırsattır. Çocuklar ebeveynleri ile beraber, sadece onlara özel olan bir zaman geçirmeye ihtiyaç duyarlar, ebeveynle beraber geçirilen serbest oyun zamanı çocuklara kendilerini özel hissettirmekte ve ebeveynler oyun aracılığıyla çocuklarının dünyasına girebilme imkanı bulabilmektedir. Böylelikle anne-çocuk, baba-çocuk ilişkisi güçlenmekte, çocukların ebeveynine olan güveni, yakınlığı artmaktadır.

Çocukla Oyun Oynamak Neleri İçermemelidir?

Çocuğunuzla oyun oynarken oyunda yönlendirici, baskın bir rol edinmemeye özen göstermek gerekir çünkü oyun, çocuğun duygularını, düşüncelerini oyuncakları aracılığıyla ortaya koyacağı ve duygusal olarak deşarj olacağı bir zaman dilimidir ve bu zaman diliminde yapacağınız yönlendirici hareketler onun iç dünyasına bir müdahale olur. Bırakın çocuğunuz kendini oyun materyalleri aracılığıyla ifade etsin ve ifade etmenin kendisi onu rahatlatan şey olsun.

Bahsettiğimiz ebeveyn-çocuk oyun zamanını serbest oyun şeklinde tanımlamak önemlidir. Bu zaman dilimi hiçbir eğitsel kaygı içermemelidir. Ebeveynlerin sık sık düştüğü hata her anı bir eğitime dönüştürme çabasıdır. Halbuki çocuklar bazen sadece bize anlamsızca gelen oyun kurguları yaparak oyun oynarlar. Bu gibi oyun zamanlarında öğretici bir aktivite yapmaya ihtiyaç olmamalıdır. Oyunun kendisi iyileştirici etkiye sahiptir.

Çocuklarımızla Oyun Oynamak Ama Nasıl?

Öncelikle şunu hatırlamak önemlidir; bütün yetişkinler bir zamanlar çocuk olmuştur ve serbest oyun oynamıştır. Bu demektir ki oyun oynamak hepimizin doğasında vardır. Sadece nasıl ve hangi heyecanla oyun oynadığımızın bilgisini yetişkin olurken bir yerlerde bıraktık. Şimdi yere oturup çocuğunuzu gözlemleme vakti, o sizi yönlendirecektir. Serbest oyunda çocuğunuza sunabileceğiniz temel oyun materyalleri kuklalar, arabalar, dinazorlar vc bebekler olabilir. Bunlar çocukların oyun kurgulayabilmesi için yeterli materyallerdir. Çocuğunuz bir kurgu oluşturmaya başlıyorsa siz de kurgunun içinde bir rol isteyin, role girin ve bol bol gözlemleyin. Bazen de oyun kurgusunu siz kurabilirsiniz ve beraberce devam edebilirsiniz. Çocuklar günlük hayata dair kurgulardan hoşlanır. Bunlar insan ilişkilerinin ve günlük sosyal durumların bir tiyatrosu gibidir. Bu tip oyunlarda çocuklar problem çözme becerisi, empati, çatışma çözümü ve sosyal muhakeme gibi bir çok beceri edinirler.

Serbest oyuna ek olarak ebeveyn çocuk bağını güçlendirmek adına etkinlikler;

  • Dışarıda oyun: doğa yürüyüşleri, top oynamak, saklambaç, ip atlama, sek sek gibi sokak oyunları,
  • Kutu oyunları: günümüzde bir çok beceriyi de geliştiren çok keyifli kutu oyunlarını beraberce vakit geçirmek için kullanabilirsiniz.
  • Birlikte müzik dinlemek, dans etmek,
  • Beraber kitap okumak,
  • Beraber film izlemek,
  • Beraber çocuk oyunları oynamak: kulaktan kulağa, bil bakalım ben kimim?, bilmeceler, tekerlemeler, odadaki eksiği bul oyunu gibi…
  • Aile oyun gecesi:Bütün maddelerde yazılmış olanları daha da keyifli ve verimli hale getirmek için haftanın bir gününü seçebilir ve ailece oyun gecesi gibi bir geleneğe dönüştürebilirsiniz. Bu gelenek ailece kaliteli vakit geçirmenin harika bir yolu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir