Mükemmeliyetçilik
Mükemmeliyetçilik Hakkında
21 Temmuz 2017
Hastalık Hastası Olmak
“Hastalık Hastası” Olmak
29 Temmuz 2017

İyi Hissetmek

iyi hissetmek

Kendine yardım (self help) kitapları arasında önemli bir yeri olan “İyi Hissetmek”, okuyucuların ihtiyaçlarına karşılık vermesi ve her bireyin anlayabileceği ve hayatına aktarabileceği sadelikte olması sebebiyle oldukça fazla kişiye ulaştı. Bu yazıda Dr. David Burns’ un “İyi Hissetmek” adlı kitabını tanıyalım.

Dr. David Burns profesyonel kariyerinde depresyon ve depresyona yönelik terapi konusunda yaptığı çalışmalara odaklanmıştır.  Düşüncelerin duygularımız üzerindeki etkisini önemsemiş ve buna yönelik yöntemler geliştirmiştir.  Bu kitap da kişilerin kendi düşünce ve duygularını tanıması, öğrenmesi ve onlar ile başa çıkabilmesi konusunda yöntemler ve açıklamalar içeriyor. Suçluluk ile başa çıkma, özgüven geliştirme, duygular ve düşüncelere odaklanma, onay bağımlılığı, değersizlik gibi konulara mercek tutuyor.

Bir problem ile başa çıkma konusunda zorlandığımızda psikolog ve/veya psikiyatriste gitme kararı alırız fakat ondan önce kendimiz problem ile başa çıkmak için bir süre çabalamışızdır. İşte bu süreçlerde “İyi Hissetmek” gibi kendine yardım kitapları oldukça aydınlatıcı olabilmektedir. Sadece başa çıkamadığınız bir durumda değil düşünce ve duygulara daha yakından bakabilmek için bu kitap faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir