özgüven
Özgüven
9 Eylül 2017
Beden Dismorfik Bozukluğu
Beden Dismorfik Bozukluğu
18 Ekim 2017

Mevsim Geçişlerinin Duygularımıza Etkisi

Mevsim geçişlerinin duygularımıza etkisi

Mevsim geçişlerinin duygularımıza etkisi

Yaz ayları bitip sonbaharı yaşarken mevsim geçişlerinin hayat rutinlerimizi olduğu gibi psikolojimizi de etkilediğine tanık oluyoruz. Sizler de sonbahar aylarında daha düşük enerji, uykululuk hali, iştah değişiklikleri, genel keyifsizlik, isteksizlik deneyimliyor olabilirsiniz. Kendimizde fark ettiğimiz bu değişimler mevsimler değişirken bir kaç gün de olsa herkes tarafından hissediliyor.  Özellikle sonbahar aylarının depresif etkiler uyandıran bir yanı olduğundan sıklıkla bahsedilir. Yazı tatil mevsimi olarak değerlendirirsek, sonbahara geçiş düşünsel olarak tatilin bitiyor oluşu, iş veya okula dönüş şeklinde değerlendiriliyor olabilir. Sorumluluklara, zorunluluklara geri dönüş duygusal olarak çökkün ruh halini kimi zaman tetikleyebilir. Özellikle de içinde bulunduğumuz mevcut iş/okul koşulu bizim için yeteri kadar tatmin edici değilse…

Mevsim geçişlerinin depresif etkiler uyandırmasında bilimsel açıklamalara dayalı nedenler vardır. Mevsimlere bağlı değişimler biyolojik ve fizyolojik olarak çeşitli şekillerde bizi etkiliyor ama duygudurumdaki dalgalanmaların en önemli sebebi ışık. Araştırmalara göre mevsimsel duygudurumdaki farklılıkları yaratan en belirgin özellik günün uzunluğu ve buna bağlı olrak aldığımız ışık miktarı.

Vücudumuz mükemmel bir saat gibi çalışmaktadır. Biz uyusak da, uyku halindeyken bile vücudumuz sabah olduğunu anlayabilir. Bu gibi ritmleri takip eden sistem vücudumuzdaki “sirkadyen saat” dir. Sirkadyen saat uyku, uyanıklık, metabolizma, vücut ısımızın korunması gibi belirli bir rutinde çalışan önemli işlerden sorumludur. Dolayısıyla gün sürelerindeki değişimler, ışığın miktarındaki değişimler bahsettiğimiz süreçleri etkilemektedir. Metabolizma hızında değişim, uyku sürelerindeki değişim, hormon salınımındaki farklılıklar sonuç olarak duygularımızda dalgalanmalara sebep olur. Kimileri bu dalgalanmaları birkaç gün ile sınırlı olarak yaşarken kimileri ise bir mevsim boyunca depresif ya da kaygılı olabiliyor.

Mevsim Geçişlerinde Kendimizi İyi Hissetmek İçin İpuçları

  • Depresif duygular bizi evde kalıp, hareketsizleşmeye itiyor olabilir fakat bu duygu değişimlerinin yine en etkin ilacı ışıktır ve bu sebeple bol bol dışarı çıkmak, güneş ışığına olabildiğince maruz kalmak iyi gelecektir.
  • Dışarı çıkmanın ışık alma etkisi kadar sosyalleşmeye de pozitif katkısı olacağını unutmamak gerekir. Sosyalleşmek depresif etkileri azaltmaktadır.
  • Düzenli fiziksel egzersiz yapmak değişen sirkadyen ritmimize uyum sağlamada bize yardımcı olacaktır. Metabolizmanın kışa girerken yavaşlamasına, uykululuk haline, iştah değişimlerine karşı fiziksel hareket büyük önem taşır.
  • Beslenmeyi daha dengeli ve düzenli hale getirmek yine değişen metabolizmamıza yardımcı olacaktır.

Bu ipuçlarına rağmen mevsimsel değişimlerin tetiklediği depresif, kaygılı ruh hali bazen tek başımıza üstesinden gelmemize imkan tanımaz. Kendinizde böyle bir durum tespit ediyorsanız bir uzmandan destek almayı geciktirmeyin.

Uzm.Klnk.Psk. İpek Örgüt

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir