Mevsim geçişlerinin duygularımıza etkisi
Mevsim Geçişlerinin Duygularımıza Etkisi
29 Eylül 2017
kronik yorgunluk
Kronik Yorgunluk Nedir?
1 Kasım 2017

Beden Dismorfik Bozukluğu

Beden Dismorfik Bozukluğu

Beden Dismorfik Bozukluğu

Vücudumu beğenmiyorum, burnum çok büyük, kalçalarım çok geniş, tüylerimden çok rahatsızım, çillerim beni çirkinleştiriyor… Hepimiz bedenimizin bazı bölümlerinden hoşnut olmayabiliriz fakat  yukarıdaki cümleleri söylemekle beraber  yoğun mutsuzluk, kaygı gibi baş etmesi güç duygular yaşıyor ve duygularımızla baş etmek için uyumsuz çabalar gösteriyorsak  “Beden Dismorfik Bozukluğu” ndan bahsetmek mümkün.

Beden dismorfik bozukluğu kişinin var olmayan bedensel bir kusur ya da mevcut hafif bir kusur ile zihinsel ve davranışsal olarak aşırı uğraş içinde olması, kusura yönelik yoğun sıkıntı ve kaygı yaşamasıdır. Sahip olduğunu düşündüğü kusur kişinin özgüvenini düşürür, sosyal ilişkilerde içe dönük tavırlar sergilemesine sebep olabilir ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir. Vücudun rahatsız olunan bölümlerini kamufle etmek için sık ve yoğun makyaj kullanımı, o bölgeleri örtmek, saklama çabaları, ayna önünde uzun vakit geçirmek ya da aynalardan kaçınmak kişinin günlük rutinlerinde engellenmelere, kısıtlanmalara yol açabilir.

Her ne kadar güzellik objektif bir kavram olmasa da günümüzde sıklıkla ve yoğun bir biçimde maruz kaldığımız televizyon, magazin, sosyal medya gibi görsel materyaller mükemmel yüz, cilt ve vücut ile ilgili ortak bir imaj oluşturabiliyor. Bu kültürün içinde gelişen ergenlerin kendi bedenlerini ve dayatılan imajları kıyasladığında bedenlerine yönelik çarpık bir algı geliştirme olasılıkları artıyor. Araştırmalar beden dismorfik bozukluğunun teşhisinin 15-20 yaşlar aralığında daha yoğun olduğunu gösteriyor.

Beden Dismorfik Bozukluğu Tedavisi

Bedeninin bir bölümünden yoğun rahatsızlık duyan kişiler bu durumu psikiyatrik/psikolojik bir problem olarak değerlendirmeden evvel bir süre dermatoloji, plastik cerrahi, beslenme ve diyetetik alanlarında çözümü bulabileceklerini düşünerek alanların uzmanlarına danışabilirler. Bir ruh sağlığı uzmanına başvurduklarında ise çeşitli psikoterapötik veya medikal tedavi yöntemleri sunulur.

Beden dismorfik bozukluğunu anlamak için temeli oluşturan çarpık düşünme biçimlerini fark etmek önemlidir:

  • Bir alana odaklanma: bedenin bir bölümüne yoğunlaşarak sadece o alana odaklanılır ve oradaki algılanan çirkinliğin bütünsel güzelliği mahvedebileceği düşünülür.
  • Estetik hassasiyet: Güzellik kavramına büyük anlamlar atfedilir. Mutlu olmak, iyi hissetmek için güzelliğin en önemli kriter olduğu varsayımı vardır.
  • Kendine yönelmiş dikkat: Kişinin dikkati kendi bedenine yönelmiş olduğu için memnun olmadığı beden bölümü ile ilgili gelebilecek yorum ve eleştirilere hassas olduğu düşünülür. Diğer kişilerin bakışlarını, tepkilerini olumsuz yorumlama eğilimi yüksek olur.
  • Görünümü karşılaştırma: Kusurlu olduğu düşünülen bölge sıklıkla başkaları ile kıyaslanır. Daha güzel, en güzel, en çirkin, daha az çirkin gibi kişiden kişiye değişebilecek kategoriler oluşturulmaya çalışılır fakat bu kıyasın kişiye iyi hissettirecek yönde işe yararlığı yoktur.
  • Kaçınmalar: Sosyal ilişkilerden kendini geri çekmek, kusurlu olduğu düşünülen bölümü örtmek, kamufle etmek gibi olumsuz duyguları dindirici kaçınma davranışlarının iyi hissettireceği inancı vardır fakat uzun süreçte bu davranışlar algılanan çirkinliği destekleyici olmalarından ötürü daha mutsuz, kaygılı olmaya zemin hazırlar.

Bahsedilen çarpık düşünme biçimlerini fark etmek, tekrar sorgulamak problemin üstesinden gelmek için oldukça önemlidir. Buna karşın beden dismorfik bozukluğunu kendinizde gözlemliyor ve yaşadığınız sıkıntının üstesinden gelmekte desteğe ihtiyaç uyuyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına başvurabilirsiniz.

 

Uzm.Klnk.Psk. İpek Örgüt

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir