Çocuğunuzla Oyun Oynamak
Çocuğunuzla Oyun Oynamak
6 Haziran 2017
Öfke Nedir ve Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?
Öfke Nedir ve Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?
3 Temmuz 2017

Depresyon ile Tanışın

Depresyon ile Tanışın

Depresyon ile Tanışın

Depresyon her yaş döneminde görülebilen, günümüzde oldukça yaygın bir duygu durum bozukluğudur. Olumsuz duygular hayatın her alanını kaplar. Düşüncelere baktığımızda ise negatif düşüncelere odaklanma eğilimi görürüz. Kendimiz ile ilgili değersizlik, insanlara karşı güvensizlik, hayata karşı umutsuzluk depresif süreçlerde gördüğümüz en yaygın düşünce biçimleridir. Depresif süreçlerde etkilenen alanlardan biri de özgüvendir. Düşük özgüveni kendimize karşı eleştirel ve hatta suçlayıcı olduğumuz durumlarda farkedebiliriz. Ya da olumlu yönlerimizi dikkate almayız. Kusurlarımız ve zayıflıklarımız üzerinde dururuz. Düşüncelerimizi dile getirme cesaretimiz kırılmış olabilir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

• Çökkünlük, yoğun mutsuzluk, üzüntü duyguları
• Değersizlik, suçluluk, güvensizlik yönünde olumsuz düşünce biçimi
• Hayata, günlük işlere karşı motivasyon düşüşü
• İştah azalması/artması ve buna bağlı belirgin kilo kaybı/artışı
Uykusuzluk, aşırı uyuma
• Enerji düşüklüğü/ huzursuzluk  ararsızlık, konsantrasyon güçlükleri
• Ölüm üzerine sık düşünme, intihar düşünceleri

Her insan yukarıdaki maddelerin bir veya bir kaçını kısa süreli de olsa yaşamış olabilir. Bu sebeple en az iki haftadır belirtileri yaşıyor olmak bir kriter olarak değerlendirilir. En önemlisi ise belirtileri yaşıyor olmanın günlük hayat, sosyal ilişkiler, iş ya da okul yaşamı gibi alanlarda hayatı ne derecede olumsuz etkilediğidir.

Ruhsal ve bedensel sağlık için depresyona yönelik uzman desteği almak önemli ve gereklidir. Bir psikiyatrist ve/veya uzman psikolog desteği ile depresyonu yenebilirsiniz. Uzman desteğinin yanı sıra iyi olmak adına spor, yoga, günlük yürüyüşler gibi her alanda fiziksel aktivitenin depresyon tedavisine yönelik pozitif katkıları günümüzde oldukça vurgulanmaktadır. Harekete geçme motivasyonu veren her etkinlik sizi depresyondan bir adım uzaklaştıracaktır.

Depresyonu yenmek için kendi çabalarınızı küçümsemeyin ve bugün harekete geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir