Beden Dismorfik Bozukluğu
Beden Dismorfik Bozukluğu
18 Ekim 2017
kaygı
Kaygının Fiziksel Belirtileri
22 Kasım 2017

Kronik Yorgunluk Nedir?

kronik yorgunluk

kronik yorgunluk

Hayatın hızlı olmayı gerektirdiği günümüzde yaşam temposuna ayak uydurmak için bir çok görevi bir arada yerine getirmeye çabalıyoruz. Ev, iş, çocuk, kendimiz, duygusal ilişkimiz, sosyal yaşantımız, ailemiz gibi farklı alanda sorumluluklarımız ve ihtiyaçlarımız ile ilgilenmek bizi zaman zaman yorabiliyor. “Yorgunum, ne kadar uyusam da uykumu alamıyor gibiyim, vücudum ağrıyor, halsizlik yaşıyorum” gibi cümleleri hepimiz bazen kurabiliyoruz. Buna karşın yorgunluk dediğimiz durumu kimileri çok daha yoğun ve sık yaşıyor. Eğer bahsedilen yorgunluk yatak istirahatı ile düzelmiyor, sürekli ve tekrarlanan bitkinlik ve çabuk yorulma en az 6 aydır devam ediyor, bu durum sebebiyle günlük aktivitemizde belirgin düşüş gözlemleniyor ise kronik yorgunluktan bahsetmek mümkün. Kronik yorgunluğa kimi zaman zihinsel yorgunluk, unutkanlık, konsantrasyon zorlukları, bedensel ağrılar da eşlik edebiliyor.

Kronik Yorgunluğun Sebepleri

Kronik yorgunluğun tek bir sebebi olduğunu söylemek doğru değil. Uzmanlar genellikle fiziksel bir rahatsızlığın ya da stresli olduğu düşünülen yaşam olayları veya süreçlerin ardından ortaya çıkabildiğini gözlemliyorlar.

Fiziksel bir rahatsızlık ya da stres uyandıran bir süreçten sonra yorgun hissetmek ve dinlenmek için aktiviteyi düşürmek normal karşılanabilecek bir durum. Buna karşın dinlenememek ya da fazla dinlenmek hayat rutinimize geri döndüğümüzde eski aktif durumumuzu yakalamamızı engelleyebiliyor.

Kronik Yorgunluğa Neler Katkıda Bulunuyor?

 • Yoğun Yaşam Tarzı: Kendimize dinlenme zamanları tanımadığımız bir yaşam temposu yorgunlukları fazlasıyla besliyor. Günlük, haftalık, aylık rutinlerimiz arasında verdiğimiz dinlenme aralıkları yaşamımızın yoğunluğu hakkında bilgi veriyor.
 • Stres: Hayatımızdaki konular ile ilgili endişelerimiz, korkularımız, zorlu yaşam olayları stres düzeyimizi arttırıyor. Stresin bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisi ile ilgili bulgular mevcut. Bağışıklık sisteminin baskılanıyor olması ise hastalıklar ve yorgunları tetikliyor.
 • Kendimize Yönelik Beklentiler: Kendimize koyduğumuz hedefler ve onlara ulaşma sürecinde sergilediğimiz mükemmeliyetçi tutumlar stres düzeyini arttırıyor.
 • Fiziksel egzersiz eksikliği ya da fazla fiziksel egzersiz: Vücudumuzun fiziksel hareket ihtiyacı yoğun ya da uzun süreli oturmaya bağlı hareketsiz yaşantılarımızdan ötürü gerektiği şekilde karşılanamıyor. Kasların düzenli bir şekilde çalışamıyor oluşu vücuttaki toksinlerin yeterli biçimde atılamamasına ve buna bağlı yorgunluklara sebep olabiliyor. Buna karşın yüksek derecede fiziksel egzersiz yapıyor olmak da vücutta yorgunluğa ve egzersiz yapılmayan sürelerde kas ağrılarına sebep olabiliyor.
 • Uyku Kalitesi: Uyku vücudun ve zihnin dinlenme süreci olarak değerlendiriliyor. Uykunun sağlıklı bir şekilde deneyimleniyor olması halinde vücut günlük yorgunlukları atabiliyor fakat uykusuzluk, az, kesik veya uzun uykular sağlıklı bir uyku süreci geçirmediğimiz anlamına geliyor ve sabah uyandığımızda vücut ihtiyacı olanı sağlayamadan yeni bir güne başlarken fiziksel, zihinsel yorgunluklar beraberinde geliyor.
 • Beslenme: Beslenmenin içeriği, sıklığı, kalitesi ve miktarı vücut üzerinde farklı etkiler oluşturuyor. Örneğin uzun aralıklarla besleniyor olmak kan şekerini ve dolayısıyla aktivite düzeyini düşürüyor. Beslenme düzensizliğinin uzun vadede yorgunluğu arttıran bir etkisi var.

Neler Yapılabilir?

 1. Günlük/Haftalık Plan Oluşturmak: Günlük ve haftalık etkinliklerinizden oluşan planlar bir gün ya da hafta içindeki aktivitenizi takip etmenizi sağlayacaktır. Böylelikle hayatınızdaki aktivite-dinlenme ilişkisini gözlemleyebilir ve hangisine ne oranda zaman ayırdığınızı fark edebilir, hayatınızdaki aktivite-dinlenme oranlarını tekrar düzenleyebilirsiniz.
 2. Uyku Düzeni: Yaşadığınız uyku sorununa bağlı olarak düzenli yatış-kalkış saatleri oluşturabilir, uyku sürelerinizi düzenleyebilirsiniz.
 3. İşlevsiz Düşüncelerin Üstesinden Gelmek: Yorgunluğun tetiklediği “düzelemeyeceğim”, “başaramıyorum” gibi çarpık düşünceleri saptamayı ve size yardımcı olacak pozitif alternatifler geliştirerek kendinizi cesaretlendirmeyi deneyebilirsiniz.
 4. Beslenme: Beslenmede yolunda gitmeyeni belirlemek ve daha sağlıklı bir gıda alımı için bir düzen getirmek adına yeme günlükleri tutabilir ya da beslenme konusunda bir uzmandan destek alabilirsiniz.
 5. Fiziksel Egzersiz: Hayat rutininizdeki hareketlilik düzeyine uygun olarak hayatınıza fiziksel egzersizi dahil edebilirsiniz. Yaptığınız fiziksel egzersizin zevklerinizle uyumlu olması motivasyonunuzu arttıracağından ötürü düzenli doğa yürüyüşü, yoga, fitness gibi farklı seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

Kronik yorgunluğun hayatınızda uyum bozucu bir noktaya geldiğini düşünüyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına başvurabilir ve destek alabilirsiniz.

Uzm. Klnk. Psk. İpek Örgüt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir