özgüveni keşfedin
Özgüveni Keşfedin
12 Temmuz 2017
İyi Hissetmek
26 Temmuz 2017

Mükemmeliyetçilik Hakkında

Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçilik

Bir kişilik özelliği olarak oldukça sıklıkla ifade edilen mükemmeliyetçilik, genellikle yaşamın bir ya da birden fazla alanında en iyisini, en az hatalısını istemek anlamında kullanılıyor. Kimi zaman pozitif bir özellik olduğu düşünülürken bazen de mükemmeliyetçi olmak günlük yaşamda işleri zorlaştırıcı, sosyal ilişkileri yıpratıcı olabiliyor ve böyle durumlarda psikolojik destek almak doğru bir çözüm olarak öneriliyor.

Mükemmeliyetçiliği tanımlarken bir alanda iyi olmak ve en iyi olmak konusundaki düşüncelerimize bakabiliriz. “İyi olmak yetmez, hep en iyisi olmalıyım.” diyor olabilirsiniz. Mükemmeliyetçi olduğunuz alanlarda kendinizi hiçbir zaman başarmış, yeterli sonuç elde etmiş hissetmeyebilirsiniz.  Ya da yaptığınız işler, yerine getirdiğiniz görevler sizi tatmin etmiyor ve sık sık daha fazlasını üstleniyor olabilirsiniz.

Mükemmeliyetçilik peşinde koşmak sürekli çabalamayı, uğraşmayı gerektirir. Hata yapmamak için çalışmalarınızı, davranışlarınızı tekrar tekrar kontrol etmek zorunda kalırsınız. Bitmek bilmeyen bir çalışma temposu yaratırsınız. Günlük işlerdeki en ufak aksaklık ya da hatalara karşı tahamülünüz düşük olabilir.  Bu yoğun yaşam temposunun içinde yaşadığınız duygu muhtemelen “baskı” olacaktır. En iyisini yapma baskısı altında genel günlük duygularınız huzursuzluk, öfke, gerginlik olarak ortaya çıkar.

Mükemmellik konusunda hassasiyet gösteren bireylerde görülen ortak özelliklerden biri kişinin kendine yönelik beklentilerinin yüksek oluşudur. Yüksek beklentiler hata yapma özgürlüğümüzü kısıtlar.  Bir hata, yapılan işin tamamının yanlış olduğu değerlendirilmesine sebep olur. Dolayısıyla kendimize yönelik beklentilerimiz ve iş performansına yönelik değerlendirmemiz objektif değildir.

Mükemmeliyetçiliğe sahip olan bireyler arasında görülen bir diğer özellik ise eleştirel tutumdur. Hataya karşı hoşgörüsüzlük çoğu zaman kendinize yönelik eleştirel ve hatta suçlayıcı olmanıza sebep olur. “Beceremedin, olmadı.” “Bu yetmez.” gibi cümleleri sıklıkla sarf edebilirsiniz.  Aynı eleştirel tutumu çevrenizdeki diğer kişilere de sergilediğinizi fark edebilirsiniz. Çocuğunuzun akademik başarısını eleştiriyor, eşinizin ya da sevgilinizin becerilerini sorguluyor ve eksiklerini gündeme getiriyor, çevrenizdekilerin uğraşlarını yetersiz ve gereksiz buluyor olabilirsiniz. Bu bakış açısı uç noktada kişinin kendisine ya da çevresine karşı cezalandırıcı olması boyutuna ulaşır. Kendinize boş zaman ayırmak, hobilerinizle uğraşmak ya da boşa zaman geçirmek suçluluk duygusu uyandırabilir, işe yaramaz olduğunuzu düşündürebilir. Suçluluk sizi yüksek hedeflerinize bağlı tutan bir köprüdür.

İş ve eğlencenin dengesini kuramamak, başarı ve statüyü oldukça önemsemek, yapabildiklerinizin ve başarılarınızın tadını çıkaramamak, günlük yaşamda olmayan bir işi yetiştirme baskısı altında hissederek genel olarak huzursuz, gergin hissetmek kendinizde yakalayabileceğiniz mükemmeliyetçilik belirtileridir.

Mükemmeliyetçiliği üretkenliğe dönüştürmek önemli. Üstesinden gelinmesi gereken yıkıcı boyutları var. Öncelikle hayatı böyle yaşıyor olmanın size getirdikleri ve götürdüklerini analiz edebilirsiniz. Mükemmeliyetçi olmak yaşamınızı hangi noktalarda kolaylaştırıyor, hangi noktalarda zorlaştırıyor? Bunun bir listesinin yapmakla başlayın.

Mükemmeliyetçiliği dönüştürürken yapılabilecek bir diğer egzersiz ise keyif verici aktivitelerinizi kendinize hatırlatmanızdır. Mükemmel yapmadığınız ama bol bol keyif aldığınız neler var? Bu aktivitelere ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Bu iki sorunun peşine uzun zamandır düşmemiş olabilirsiniz. Cevaplarınızı oluşturduktan sonra hayatınızda keyif verici olanlara biraz daha fazla zaman ayırma konusunda kendinizi cesaretlendirebilirsiniz. Bugüne kadar ertelediğiniz ihtiyaçlarınız sosyalleşme, resim yapma, yürüyüşe çıkma, sabah sakince yapılan bir kahvaltı olabilir. İhtiyaçlarınızın peşinden gitmenin size iyi geldiğini göreceksiniz.

Kendi başınıza mükemmeliyetçiliği üretkenliğe dönüştürmede zorlanıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda bir uzman psikolog aracılığıyla psikolojik destek almayı ertelemeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir