Psikolojik Destek İçin Kime Başvurmalıyız?
27 Nisan 2017
Sosyal Fobi Nedir?
6 Mayıs 2017

Panik Atak Nedir?

Panik Atak

Panik atak, aniden oluşan kalp çarpıntısı, baş dönmesi, bulantı ve uyuşma gibi bedensel belirtiler yaşarken yoğun korku ve dehşet duygularını içerir. O anlarda etrafınıza ve bedeninize yabancılaşabilir ve kötü bir şey olacağı düşüncelerine kapılmış bir halde kendinizi bulabilirsiniz. Bu ve benzeri belirtiler yaşadıysanız muhtemelen bir panik atak deneyimlemişsinizdir. Bu anlar yaşayan kişiler için oldukça ürkütücüdür çünkü kalp krizi geçirme, çıldırma, kendine bir şey olacağı düşünceleri ile kişi kendi tedirginliğini yükseltmektedir. Böyle bir deneyim kimi zaman araba kullanırken, bir alışveriş merkezinde, kimi zaman ise bir arkadaş sohbetinde bile gerçekleşebilir. Ne zaman yaşanacağının tahmin edilemez gözükmesi panik atağı daha da rahatsız edici kılar.

Her bireyin hayatı boyu bir ya da iki defa panik atak geçirme olasılığı vardır. Buna karşın eğer tekrarlayıcı, beklenmedik panik ataklar devam ediyorsa, buna panik bozukluk denir. Panik ataklar hayati tehlike barındırmasalar da yaşayan kişinin ve yakınlarının yaşam kalitesini düşürür. Bu sebeple panik bozuklukta psikolojik ve/veya psikiyatrik destek oldukça önemli ve etkilidir.

Panik Atak ve EMDR Yaklaşımı ile Tedavi

Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme açılımına sahip EMDR yaklaşımı ilk olarak travmaya yönelik çalışmalarda kullanılmıştır. Günümüzde ise duygudurum ve kaygı bozuklukları ile yapılan çalışmalarda verimli sonuçlar alınmıştır. Yaygın kullanım alanlarından biri de panik atak bozukluğudur.
EMDR ile panik bozukluk çalışan terapist, panik atak ile ilişkili olduğunu düşündüğü rahatsız edici fiziksel duyumlara ve düşüncelere odaklanır. EMDR’ın amacı bu duyum ve düşünceler ile mevcut durum arasındaki bağlantıyı yıkmaktır. Örneğin, kalabalık mekanlarda olmak kişi için yoğun kaygı ve panik duygularını tetikliyor olabilir. Terapi sürecinde öncelikle yaşanan fiziksel duyumlar, duygular ve düşünceler ile yakından tanışılır. O ana dair üretilen korku senaryoları ve kişinin “kalp krizi geçireceğim, öleceğim, çıldıracağım” gibi olumsuz yorumlamaları üzerinde durulur. Ardından uygulanan duyarsızlaştırma çalışması sonucu kişi artık kalabalık mekanlarda tetiklenen panik duygusunu yönetme becerisini kazanmış olur.

2 Comments

  1. Büşra dedi ki:

    Bende bi panik atak hastasym yardimci Olabilir misinz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir