Panik Atak Nedir?
27 Nisan 2017

Psikolojik Destek İçin Kime Başvurmalıyız?

psikolojik destek

Psikolojik destek ve ruhsal sağlık konusundaki farkındalık gittikçe artıyor. Geçmişe kıyasla kendimizde yolunda gitmeyen bir durum sezdiğimizde psikoloğa başvurmadaki önyargıların kırıldığını görüyoruz. Bu noktada alacağımız psikolojik destek hizmetinde kime başvurmalıyız ve o kişinin yetkinliği ne olmalıdır sorusu gündeme geliyor.

Psikolog ve Klinik Psikolog Ayrımı

Üniversitelerin 4 senelik psikoloji bölümünden mezun olan kişilere psikolog ünvanı verilir. 4 senelik lisans bölümünü bitirmiş olmak ruh sağlığı alanında psikoterapi desteği vermek için yeterli değildir çünkü; bu hizmeti verebilmek için Klinik psikolog ünvanını almış olmak bir gerekliliktir. Klinik Psikolog ünvanını alabilmek için ise klinik psikoloji alanında yüksek lisans ve/veya doktora yapmış olmak gerekir. Psikoterapi desteği için başvurulacak kişilerde klinik psikoloji alanında yüksek lisans, doktora yapmış olma kriteri aranmalıdır çünkü; ancak bu ünvanlara sahip kişiler psikopatolojiye, değerlendirme tekniklerine, psikoterapötik müdahalelere hakimdirler.

Klinik Psikolog ve Psikiyatrist Ayrımı

6 senelik tıp fakültesi eğitimi üzerine ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzmanlık yapmış kişiler psikiyatrist ünvanını elde ederler. İlaç reçetesi yazma ve ilaç desteği takibi için tek yetki sahibi ruh sağlığı profesyoneli psikiyatristlerdir. Klinik psikologların ilaç reçetesi yazma yetkisi yoktur.

Ruhsal Sağlık alanında yaşam koçları ve kişisel gelişim uzmanlarına gidilmeli midir?

Ne yazık ki ülkemizde ruh sağlığı alanında yetkin kişinin kim olduğuna dair tam bir bilinçlenme olmaması sebebiyle bireyler yeterli yetkinliğe sahip olmayan yaşam koçu, kişisel gelişim uzmanı gibi ünvanlara sahip kişilere başvururak ciddi bir süistimale maruz kalabiliyorlar. Burada vurgulamak önemlidir ki bu gibi ünvanlara sahip kişiler ruh sağlığı alanında bilgi ve tecrübeye sahip değillerdir. Bu ünvanlara sahip kişilerin ruhsal rahatsızlıkları değerlendirme ve tedavi etme yetkileri kesinlikle yoktur.

1 Comment

  1. Levent dedi ki:

    yazı çok güzel olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir