Panik Atak Nedir?
27 Nisan 2017
Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi
Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkisi
20 Mayıs 2017

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal Fobi

Sosyal fobi, günümüzde sosyal becerilerin ön plana çıktığı ve değer kazandığını, başarı ve performansın güç olarak değerlendirildiğini göz önünde bulundurduğumuzda, sıklıkla karşılaşılabilen bir kaygı bozukluğu türüdür. 

Hepimiz bir sosyal ortamda, sunumda, kalabalık bir grup içinde kendimizi ifade ederken zorladığımızı hissetmiş ve tedirginlikle mücadele etmiş olabiliriz. Bu deneyimimiz sosyal kaygıyı anlamak için bize yol gösterebilir. Buna benzer durumları sıklıkla yaşamak ve artık yaşamamak için kendimizi sosyal ortamlardan uzaklaştırmaya çalışmak kaçınmak olarak değerlendirilir. Bu noktada artık sosyal ilişkiler kurmak keyifsiz, bu keyifsizlikten sıklıkla kaçınmaya çalışmak ise kişiyi yalnızlığa sürükleyici olabilir.

Sosyal Kaygı, sosyal ilişkilerde duyulan olumsuz değerlendirileceğimize ilişkin bakış açısı, bununla beraber gelen utanç, korku, kaygı ve yaşanan fiziksel gerginlikler bütünü olarak ele alınabilir. Bunun sıklıkla deneyimleniyor olması ve yaşayan kişinin hayatının kısıtlanıyor olması Toplumsal Kaygı Bozukluğu, diğer adıyla sosyal fobi olma ihtimalini düşündürebilir.

Sosyal İlişkiler Kurarken Yolunda Gitmeyen Nedir?

Sosyal kaygı yaşayan insanların karşısındaki kişi tarafından olumsuz değerlendirileceğine dair bir bakış açısı olduğu görülür. Benim ne kadar aptal, beceriksiz, kötü, istenmeyen, sıkıcı vb. biri olduğumu düşünecekler.  düşünceleri sıklıkla zihinde tekrar eder. Bu düşünceleri tetikleyen durumlar ise yabancı insanların bulunduğu ortamlar, otorite figürleri ile kurulan diyaloglar, halka açık alanlarda yemek yeme, yürüme, umumi tuvalete girme, başkalarının önünde bir iş sergileme, karşı cins ile kurulan iletişim olabilir. Bu koşullarda tetiklenen düşüncelerimiz ağır bastığında hissettiğimiz utanç, korku ve kaygı o kadar yoğundur ki bazen el titremesi, yüz kızarması, kalp çarpıntısı ve mide bulantısı gibi fiziksel belirtiler yaşanabilir. Sosyal kaygı yaşanan durumlarda karşı tarafın aşağılayacağına, reddedeceğine ilişkin inanç çok yüksek iken, durumu yaşayan kişinin kendinden beklentisi de çok mükemmel bir davranış sergilemek yönünde olur. Hiç kaygı duymadan, çok sakin bir duruş sergilemek pek de gerçekçi olmadığı halde mükemmel bir davranış olarak değerlendirilebilir.

Üstesinden Gelmek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle kişinin kendine ve karşı tarafa yönelik beklentilerini tekrar değerlendirmesi ve daha gerçekçi beklentiler oluşturabilmesi önemlidir. Gerçek dışı düşünceleri ve zorlayıcı duyguları tanımak yaşantıyı fark etmek için yardımcı olacaktır. Olumsuz fiziksel belirtiler için ise gevşeme egzersizleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla beraber daha keyifli ve doyum aldığınız sosyal ilişkiler için bir uzmandan destek almak her zaman mümkündür.  Hayatın tadını çıkarabileceğiniz ilişkiler kurabilmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir